Tiskové středisko

Tiskové
zprávy

5.11.2004

ALPHA USPĚLA V PRESTIŽNÍ SOUTĚŽI „BEST OF REALTY“

Prestižní soutěž „Best of realty“ zná vítěze letošního ročníku. 3. listopadu se na slavnostním večeru v pražském Slovanském domě předávala ocenění nejlepším projektům českého realitního trhu. Mezi oceněnými projekty nechyběla loni dokončená budova Alpha v administrativním komplexu BB Centrum, která je dnes sídlem společností Microsoft, Czech Puma Dassler, EDS, Setuza, Salve Group, D.S.Leasing, British Telecom, Huawei Technologies a samotného developera projektu - společnosti Passerinvest Group. Budova Alpha získala v soutěži „Nejlepší z realit“ druhé místo v kategorii „nové administrativní projekty“. Odborná porota oceňuje budovu Alpha jako „další úspěšné pokračování rozsáhlého developementu v kontextu městského centra. Využitá příležitost pro zviditelnění nájemců kultivovanou architekturou“. Budova ALPHA o třech podzemních a osmi nadzemních podlažích je ojedinělá z architektonického a urbanistického hlediska. Je výsledkem nového urbanistického přístupu, který počítá s podstatně nižším stupněm zastavěnosti a menšími kapacitami na pozemcích, ale nešetří množstvím zeleně. Střecha objektu je řešena jako zatravněná terasa s bohatou vegetací. Zajímavé vnitřní atrium se otvírá dennímu světlu a navozuje v celé budově příjemnou atmosféru. Unikátní v pražském měřítku je použití předoxidovaného titanzinkového plechu na zakřivené jihozápadní a východní fasádě, jež je podle vyjádření architekta Jana Aulíka jistým protipólem fasád poněkud sterilních moderních administrativních budov, které neumějí stárnout. Úspěch v soutěži „Best of Realty 2004“ je v pořadí již třetím vítězným vavřínem pro budovu Alpha, která loni získala Cenu časopisu Construction & Investment Journal za nejlepší developerský projekt roku 2003 a letos Cenu svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR za nejlepší stavebně podnikatelský záměr v soutěži „Stavba roku 2004“.

Soutěž „Nejlepší z realit“ se v tuzemsku považuje za nejprestižnější ve svém oboru. Do letošního 6. ročníku se přihlásilo celkem 37 projektů, posuzovaných v pěti kategoriích: bytové projekty, nové administrativní projekty, rekonstruované kancelářské objekty, nákupní centra a hotely. Počet přihlášených projektů svědčí o rostoucím zájmu o tuto soutěž. Z četnosti zastoupení jednotlivých kategorií je přitom patrné, že středem zájmu developerů byla v loňském roce právě nová administrativní centra (budova Alpha byla jedním z 9 přihlášených projektů v této kategorii) a rezidenční projekty. V jedenáctičlenné odborné porotě zasedli zástupci ministerstva pro místní rozvoj, bank, developerů, koncových uživatelů, architektů a realitních makléřů. Kvalita přihlášených projektů se posuzovala především podle následujících kritérií: výběr lokality, urbanistické a architektonické řešení, kvalita realizace a především úspěšnost na realitním trhu. Letos poprvé se do hodnocení mohla zapojit i široká veřejnost, a to hlasováním o „Cenu veřejnosti“ na webových stránkách měsíčníku REALIT, týdeníku Euro, webových serverech penize.cz a stavebni-forum.cz i na domovské stránce soutěže.

Cenu na slavnostním večeru osobně převzal marketingový ředitel společnosti Zbyněk Passer, který k tomu říká: „Passerinvest Group je se soutěží Best of Realty spjat téměř magicky. Když tato soutěž v roce 1999 začínala, Passerinvest postavil první budovu BB Centra - budovu C, která v soutěži získala hlavní cenu mezi kancelářskými objekty postavenými po roce 1989 na území ČR. V roce 2002 Best of Realty poprvé vyhlašovala kategorii „Osobnost roku“, jejím vítězem se stal Radim Passer. I proto nás letošní 2. místo velmi těší. Zároveň bych chtěl pogratulovat společnosti AIG/Lincoln k jejich vítězství s projektem The Park,“ dodává Zbyněk Passer.


Kompletní přehled projektů oceněných v 6. ročníku soutěže „Best of Realty“

Bytové projekty
1. místo bytová vila Mrázovka, Praha 5, developer V Invest a.s.
2. místo Na Hřebenkách, Praha 5, developer Pod lipami, s.r.o.
3. místo řadové a rodinné domy Sympatie, Praha 8, Skanska CZ

Nové administrativní projekty
1. místo The Park, Praha 4, AIG/Lincoln
2. místo budova Alpha, Praha 4, Passerinvest Group
3. místo obchodně-administrativní areál Roztyly, Praha 4, Sekyra Group

Rekonstruované kancelářské objekty
1. místo Kotelna, Praha 8, Levapas, člen skupiny REKG
2. místo City Empiria, Praha 4, ECM Real Estate Developments
3. místo neuděleno

Nákupní centra
1. místo Olympia Centrum, Plzeň, AM Development
2. místo Olympia Centrum, Olomouc, AM Development
3. místo IGY Centrum, České Budějovice, ING Real Estate

Hotely
1. místo hotel Aria, Praha 1, developer Tržiště, a.s.
2. místo hotel Pachtův Palác, Praha 1, Orco Property Group
3. místo hotel K+K, Praha 1, developer K+K Hotels

Zvláštní cena poroty
Marina Lipno

Cena Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN)
Evan Z. Lazar (SALANS)

Cena veřejnosti
Bytový dům Nedvědovo náměstí, Praha 4, AT Development